Piknik Rodzinny - Wygrać przeciąganie liny z rakiem płuc

Polski

Kilkuset mieszkańców Powiatu Proszowickiego wzięło udział w Pikniku Rodzinnym, zorganizowanym w niedzielne popołudnie 21. czerwca br., na Stadionie Miejskim. Chętnych do udziału w imprezie, będącej kolejną odsłoną projektu Akcja Zdrowie!, nie odstraszyły przelotne opady deszczu.

 

Przybyli na piknik mieli okazję sprawdzić swoją sprawność fizyczną, rywalizując indywidualnie i zespołowo w konkurencjach, przygotowanych przez organizatorów. Wśród mężczyzn dużą popularnością cieszył się rzut kulą i wyciskanie sztangi, panie zdecydowanie bardziej wolały kręcić hula-hop. Nie zabrakło mniej „klasycznych", za to równie widowiskowych konkurencji, takich jak rzut piłką lekarską w parach, sprawnościowy tor przeszkód czy bieg w workach. Młodsi uczestnicy stawiali pierwsze kroki śladami sióstr Radwańskich w „Tenisowym oczku". Dużo radości - zarówno biorącym udział jak i widzom - przyniosło rodzinne przeciąganie liny. Okazji do rywalizacji podczas pikniku było więcej.

 

Tłumek najmłodszych i ich opiekunów skupił się wokół atrakcji dmuchanego miasteczka: zamku, zjeżdżalni i darta. Olbrzymią popularnością cieszyła się bangy trampolina, umożliwiająca chętnym wykonywanie efektownych skoków i salt w powietrzu.

Uczestnicy, którzy zarejestrowali się w biurze imprezy, otrzymali od organizatorów bezpłatny poczęstunek, napoje, lody oraz kiełbaski z grilla. Na zakończenie udanego popołudnia z Akcją Zdrowie! wręczono dyplomy dla najlepszych w konkurencjach sportowych, a wśród wszystkich obecnych rozlosowano niemal osiemdziesiąt nagród, głównie w postaci sprzętu sportowego.

 

Pomimo wybitnie zabawowego charakteru Pikniku Rodzinnego organizatorzy nie zapomnieli o celu, jaki przyświeca wszystkim działaniom Akcji Zdrowie! - projektu realizowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego przez Starostę Proszowickiego. Poprzez promocję zdrowia i zdrowego trybu życia projekt dąży do zapobiegania społecznym nierównościom w zdrowiu. A te są niestety znaczne w przypadku powiatu proszowickiego, który zajmuje wysokie miejsca w krajowych statystykach pod względem zachorowalności i śmiertelności z powodu nowotworów płuc i oskrzeli.

Przypominali o tym podczas oficjalnych wypowiedzi i w rozmowach z mieszkańcami realizujący projekt: Starosta Proszowieki Grzegorz Pióro, Członek Zarządu Powiatu Jacek Tomasik i Koordynator Medyczny projektu, na co dzień Ordynator Oddziału Pulmonologii szpitala w Proszowicach - dr Wojciech Skucha. Organizatorzy wręczali uczestnikom ulotki zawierające informacje o projekcie i zachęcające do udziału w kolejnych jego odsłonach. W planach są bowiem następne imprezy rekreacyjne, między innymi rajdy rowerowe i biegi uliczne. Ale nie tylko.

Istotną częścią projektu jest realizowany już program badań przesiewowych i diagnostyki, do którego kierowani są - na podstawie przeprowadzanych w całym powiecie ankiet oceny stanu zdrowia - mieszkańcy obarczeni ryzykiem zachorowania na nowotwory płuc i oskrzeli. W sołectwach z mieszkańcami spotykają się edukatorzy medyczni, przekazując informacje na temat zagrożeń powodowanych paleniem tytoniu, niewłaściwym stosowaniem środków owadobójczych, złym odżywianiem i niezdrowym trybem życia.

Zakończenie projektu przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz wideorelacji z pikniku.

Piknik Rodzinny 21.06.2015